fotograf starogard gdanski sesje zdjeciowe

Sesja zdjęciowa - krótki przewodnik

Zapotrzebowanie na sesje zdjęciowe wzrasta z roku na rok. Uwielbiamy nie tylko robić zdjęcia, ale także być tematem zdjęć. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zdjęcie to pamiątka na całe życie lub pokolenia.

Liderem w tym temacie są zdjęcia z rodzinnych lub okolicznościowych uroczystości, ale można zauważyć tendencję wzrostową jeżeli chodzi o sesje prywatne różnego rodzaju oraz sesje wizerunkowe.

W poniższym artykule przedstawię wam kilka rad odnośnie sesji. Podstawowy i najbardziej popularny podział sesji pominę, o tym możecie poczytać we wcześniejszych wpisach.


Cel sesji – czyli inaczej mówiąc czego ma dotyczyć i jaki jest główny temat.

Każda sesja ma swój cel. Od niego zależy to, co chcemy zobaczyć na zdjęciach. Od tematu zdjęcia zależy stylizacja modela lub modelki, miejsce wykonania sesji, a czasami również i dekoracja planu. Inaczej należy się przygotować do sesji wizerunkowej, gdzie zależy nam na pokazaniu osoby, a inaczej do sesji typu fashion, gdzie model schodzi na drugi plan, a strój staje się tematem głównym.


Miejsce wykonania sesji

– Po wyborze tematu zdjęć następnym elementem jest miejsce. Tu wybór jest pozornie prosty. W bardzo dużym uogólnieniu miejsce możemy podzielić na:

– studio (włączając hotel, apartament, siedzibę firmy)

– plener


Generalnie charakter zdjęcia określa miejsce jego wykonania. Należy pamiętać, że sesja w plenerze w dużej mierze zależna jest od warunków atmosferycznych, które mogą sesję opóźnić lub nawet uniemożliwić w danym dniu, jednak czasami nawet deszczowa pogoda może być atutem i niezbędnym elementem planu. Sesje plenerowe wymagają zupełnie innego przygotowania ze strony fotografa. Wiąże się to z mobilnością sprzętu, a także pomocy dodatkowych osób.

W przypadku sesji studyjnych lub stylizowanych w pomieszczeniach fotograf ma większą kontrolę, jest to także większy komfort dla pozującej osoby oraz całej ekipy.


Przebieg sesji

– Czas sesji jest uzależniony w dużej mierze od tematu zdjęć. Innych przygotowań i czasu na to potrzebnego wymaga sesja portretowa, a innych sesja artystyczna. Czas trwania sesji szacowany jest podczas wstępnego spotkania lub rozmowy pomiędzy klientem a fotografem. Średnim czasem dla sesji jest około 90-120 minut przy mniej wymagających sesjach do kilku godzin w przypadku sesji artystycznych. Podczas sesji powstają setki zdjęć, jednak po selekcji ich ilość jest znacznie redukowana i wybierane są tylko te najlepsze, które dodatkową zostaną poddane obróbce graficznej.

Zdjęcie to najlepsza pamiątka i doskonały sposób na utrwalenie wspomnień. Jest to również narzędzie marketingowe. Profesjonalne sesje są pożądane przez klientów biznesowych.


Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić tobie podstawowy schemat powstawania i planowania sesji. Zapraszam Cie do polubienia lub obserwowania mnie w mediach społecznościowych, a będziesz na bieżąco z nowymi wpisami na blogu oraz projektami.