fotograf starogard gdanski sesje zdjeciowe

Fotografia krajobrazowa

Dziś trochę inny temat, odsuńmy na bok studio i modelki. Wyjdziemy na zewnątrz. Przeczytaj cały wpis, a sam stwierdzisz że warto czasami rano wstać.


Uroki fotografii krajobrazowej! W czym trudność?

Fotografia krajobrazowa wymaga licznych przygotowań. Zapoznajmy się z prognozą pogody, godzinami zachodu oraz wschodu słońca, pływami czy kierunkiem promieni słonecznych. Ten rodzaj zdjęć jest przepiękną przygodą!


Krajobraz wnosi życie w wykonane zdjęcia!

Prawidłowe zrozumienie kluczowych zasad kompozycji staje się rolą podziału kadru w połączeniu z liniami wiodącymi, które to będą pracować okiem widza. Poza tym świadomość wagi elementu tak zwanego pierwszego planu staje się kluczem do sukcesu profesjonalnego zdjęcia. Pamiętajmy, że przysłona i ogniskowa, jak i również filtry grają stricte drugoplanowe role.

Co prawda jest to bardzo czasochłonny sposób fotografowania – jestem zdania, że naprawdę warto. Laik stwierdzi, a co w tym trudnego zrobić zdjęcie na przykład wzgórzu czy zabytkowi, żadna przeszkoda. Otóż jest w bardzo dużym błędzie.

Trudności związane z fotografią krajobrazową

Przygotowując się do tego rodzaju fotografowania muszę odnaleźć ciekawe miejsca, sprawdzić, jaka będzie pogoda w tym czasie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – żeby nie tracić czasu na dodatkowe niedogodności, na przykład związane z ostrością.

Istotna jest również pora dnia, w której fotografuję. Jak wiadomo najpiękniejsze są wschody i zachody słońca. Naprawdę trudno jest uchwycić idealny moment tego zjawiska. Najważniejszą rzeczą fotografii krajobrazowej jest to, co chcemy i kiedy dokładnie fotografować. Naprawdę warto niekiedy robić zdjęcia nocą albo bardzo wczesnym rankiem.

W takiej chwili mamy możliwość ujęcia czaru lekkiej letniej mgiełki i światła skrzącego się w kropelkach rosy albowiem dodają zdjęciom krajobrazowym niesamowitej magii, których nie trzeba już udoskonalać, ponieważ sama w sobie jest niesamowitą wartością.


Idziemy w stronę technik fotografii krajobrazowej …

Istnieją zróżnicowane techniki robienia takich zdjęć, umożliwiających fotografowanie o każdej porze dnia i nocy, które ja stosuję. Przykładowo latarnie morskie czy sceny nadmorskie przepięknie wyglądają w świetle mocnego, południowego słońca na tle niebieskiego nieba.

Południowa pora dnia idealnie wpasowuje się w krajobraz leśny, gdzie promyki słońca przedzierają się poprzez gałęzie drzew. W przypadku, gdy aparat fotograficzny je wychwyci to nadaje zdjęciu cudowną oraz ciekawą poświatę.


Fotografia krajobrazowa, czyli rys podsumowujący

Staram się fotografować niezwykle interesujące krajobrazy o różnych porach dniach. Z miłą chęcią, a zarazem ogromną pasją tworzę krajobrazowe zdjęcia, gdyż mogę wówczas przebywać wśród różnych ludzi oraz na świeżym powietrzu, korzystając z cudów natury.


Nie trzeba daleko szukać ciekawych miejsc. Dla dobrego fotografa, nie ma rzeczy niemożliwych i znajdzie piękno w otaczającym go środowisku.