walentynki 2019

Jak wygląda sesja zdjęciowa. Na co zwrócić uwagę.

W tym poradniku chciałbym zaznajomić Cię z kilkoma aspektami jak przygotować się do sesji zdjęciowej i jak to wygląda. Zdaje sobie sprawę, że część z Was myśli o takich sesjach, ale nie może się przełamać, ze względu na brak doświadczenia przed obiektywem. To nie prawda, ze piękne zdjęcia może mieć tylko profesjonalna modelka. Jeśli nie masz doświadczenia przed obiektywem, zdaj się na mnie i moje doświadczenie. Pomogę w dobraniu odpowiedniej sesji oraz ustawię, aby zdjęcie oddało to co sami chcielibyście zobaczyć.

Co znajdziesz w tym poradniku:

1. Jak wygląda sesja zdjęciowa
2. Co powinna zawierać umowa
3. Oczekiwania i ustalenia
4. Współpraca z wizażystką
5. Stylizacje

1. Jak wygląda sesja zdjęciowa i jak się do niej przegotować


Nadszedł dzień sesji. Nie ma jednego, cudownego sposobu na sesję. Każda jest inna i wymagająca indywidualnego podejścia. Jest jednak kilka elementów wspólnych dla każdej sesji. Z reguły sesja rozpoczyna się od …kawy lub herbaty, podczas której ustalana jest kolejność wykorzystania przygotowanych stylizacji oraz omawiany jest ogólny plan.

W następnej kolejności do pracy przystępuje wizażystka. Przygotowanie makijażu trwa około 1 godziny, czas jest uzależniony od rodzaju sesji. Następnym elementem jest długo wyczekiwana sesja. Robimy zdjęcia. Na sesjach indywidualnych powstaje około 150-200 zdjęć, które w zupełności wystarczą do wyboru wcześniej ustalonej ilości zdjęć. Czas trwania samem sesji to około 1,5-2 godziny.

Co następuje dalej? Przeprowadzam wstępną selekcję zdjęć, po niej otrzymasz wiadomość z linkiem w którym otrzymasz dostęp do galerii, gdzie znajdują się miniaturki. Teraz przychodzi Twoja kolej, spośród tych miniaturek dokonujesz wyboru zdjęć do obróbki w ilości zgodnej z wybranym pakietem. Jeśli podoba się Tobie więcej zdjęć niż przewiduje pakiet masz możliwość dokupienia dodatkowych zdjęć. W każdej chwili służę Tobie swoją pomocą i doświadczeniem.

Kolejnym krokiem jest retusz wybranych przez Ciebie zdjęć. Jest to najdłuższy i najbardziej czasochłonny etap sesji. Zaraz po tym etapie, który zajmuje z reguły do 14 dni otrzymasz swoje zdjęcia w formie wybranej przez Ciebie na początku. Najczęściej jest to:

- link do galerii on-line, gdzie możesz pobrać zdjęcia na dysk komputera
- tradycyjne odbitki
-zdjęcia na płycie DVD ze spersonalizowanym nadrukiem.

Oczywiście chciałbym się pochwalić zdjęciami z naszej sesji. Jeśli wyraziłeś lub wyraziłaś w umowie zgodę na publikację, wybrane zdjęcia pojawią się na portfolio na mojej stronie www i profilach społecznościowych (Instagram, Facebook). Jeśli spełniłem Twoje oczekiwania to liczę na opinie i rekomendacje z Twojej strony.

2. Co powinna zawierać umowa na sesję zdjęciową.


Po pierwsze, umowa powinna zabezpieczać obie strony. Powinna być czytelna dla stron. Głównymi elementami, które powinny się w niej znaleźć są:
- Data zawarcia umowy
- Lista obowiązków
- Ilość i forma zdjęć
- Prawa autorskie
- Płatność za usługę
- Termin realizacji sesji
- Termin odbioru lub przekazania zdjęć
- Informacja o wykorzystaniu zdjęć przez klienta i fotografa.
- Wyrażenie zgody na publikację zdjęć.

3. Oczekiwania i ustalenia.


Sesja fotograficzna to wyzwanie i stres dla fotografa i klienta. Aby osiągnąć najlepszy efekt cały proces musi być dokładnie przemyślany, dlatego współpraca między fotografem a klientem musi się zacząć już na etapie uzgodnień do sesji. Fotograf musi znać oczekiwania klienta, w tym pomaga spotkanie z klientem jeszcze przed podpisaniem umowy. Właśnie wtedy ustalane są wszystkie punkty sesji. Takie spotkanie pozwala również na zaprezentowanie przez fotografa jego wcześniejszych prac, aby klient był pewny, że styl prac pokrywa się z jego oczekiwaniami.

4. Współpraca z wizażystką


Makijaż to jeden z wielu elementów sesji, nie można go pominąć, ponieważ stanowi bardzo istotną część całości. Profesjonalny makijaż to jedna z dróg do dobrego materiału z sesji. Potrafi skorygować niedoskonałości cery, które uwydatniają się podczas pracy z profesjonalnym oświetleniem. Dlatego, jeśli na sesji jest dostępna profesjonalna wizażystka, ważne jest aby na sesję przyjść bez makijażu.

5. Stylizacje


Ubiór, jego kolor oraz stylistyka muszą być dopasowane do rodzaju sesji. To właśnie strój wprowadza nastrój do zdjęć. Dlatego ważne jest dopasowanie wszystkich elementów do scenerii. Te kwestie powinny zostać ustalone już na etapie omawiania i planowania sesji. Zdobycie stylizacji jest możliwe na kilka sposobów. Poniżej wypunktuje najbardziej poplularne.
- Twoja szafa,
- Wypożyczalnia strojów
- Skorzystanie z usług stylistki.

To tyle w tym poradniku, mam nadzieję, że będzie on pomocny i na następną sesje przyjdziesz bez żadnych obaw. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub uwagi do tego poradnika – napisz do mnie.