Marzysz o własnej sesji zdjęciowej, lecz masz obawy, które stoją na drodze do realizacji swoich marzeń?

Jeśli jeszcze mnie nie znasz, mam na imię Arek i jestem fotografem. Kliknij i poznaj mnie.

Ten artykuł jest po części kontynuacją wcześniejszego wpisu 5 kroków do bezstresowej sesji zdjęciowej. Napisałem go na podstawie własnego doświadczenia oraz pytań i obaw, które słyszę od swoich klientów. Tak, oni przezwyciężyli strach i spełnili  swoje marzenia o sesji zdjęciowej.

 Poznaj kolejne 3 kroki jak pokonać strach przed sesją zdjęciową.

  1. Będę spięta, brak mi odwagi

To zupełnie normalne. Daj sobie czas, rozluźnienie przyjdzie z czasem. Jeśli wybrałaś odpowiedniego fotografa, to zaufaj mu, on Cię poprowadzi. Fotograf z doświadczeniem dobrze wie, jaką atmosferę stworzyć, abyś nie była spięta. Fotografowi zależy na Twoim samopoczuciu. Rozluźniona modelka to gwarancja fantastycznych, naturalnych ujęć. Czyli reasumując, zaufaj swojemu fotografowi.

  1. Boję się, że brzydko wyjdę na zdjęciach -nie czuję się fotogeniczna.

Czym jest fotogeniczność? W najprostszych słowach jest to ujmujący wygląd, który na zdjęciach wywołuje pewne wrażenia estetyczne. Podążając za cytatem „nie ma ludzi niefotogenicznych, są tylko nieumiejętnie sfotografowani” trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Bardzo dużo zależy od fotografa, ale nie tylko. Ty także masz swój wkład. Twoją rolą jest przygotowanie do sesji. Jaki makijaż wybrać, w co się ubrać – na te pytania odpowiedzi uzyskasz podczas konsultacji z fotografem przed sesją. Jeśli już teraz chcesz się dowiedzieć czegoś na temat przygotowania się do sesji, przygotowałem dwa wpisy:

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej

Jak przygotować się do sesji ciążowej

Znajdziesz tam sporo odpowiedzi na swoje pytania. Można powiedzieć, że fotogeniczność po części jest powiązana z pewnością siebie. Osoba pewna siebie szybciej odnajdzie się przed obiektywem niż osoba nieśmiała, która potrzebuje odrobinę więcej czasu.

Wybierając fotografa na sesję, upewnij się, że możesz liczyć na jego wsparcie i pomoc podczas sesji. Jak poznać, że to ten fotograf? Po pierwsze przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego będzie się starał poznać Twoje oczekiwania i już na tym etapie będzie służył radą.

  1. Moje dzieci nie będą chciały współpracować.

To chyba główne zmartwienie rodziców przed dziecięcą lub rodzinną sesją zdjęciową, że dziecko lub dzieci nie będą chciały współpracować. Dzieci także mają lepsze lub gorsze dni.

Zawsze proszę rodziców, aby rozmawiały z dziećmi o sesji zdjęciowej na kilka dni przed sesją. Dla dzieci sesja zdjęciowa musi kojarzyć się z zabawą.

Niejednokrotnie zdarzało się, że dziecko nie mogło się doczekać sesji, a jak przyszedł czas sesji, nastąpił bunt. Wtedy bardzo ważna jest współpraca rodzica z fotografem. Fotograf dziecięcy jest przygotowany na takie sytuacje i ma swoje sposoby, aby namówić dziecko do współpracy. O tych sposobach pisałem w poradniku sesja dziecieca oczami fotografa

Co Ty jako rodzic możesz zrobić, aby dziecięca sesja zdjęciowa była udana?

-Dopasuj porę sesji do rozkładu dnia dziecka. Pora drzemki dziecka jest bardzo istotna, jeśli w tym czasie zaplanujemy sesje, a dziecko będzie nie wyspane to efektów można się  domyślić.

– Nie strasz dziecka przed sesją. Unikaj komentarzy typu „bo jak nie będziesz grzeczny to…” To nie pomoże. Zamiast tego można zastosować system nagród, np. wyjście na plac zabaw, wyjście na spacer, coś, co dziecko lubi robić.

– Znasz powiedzenie „Spokojna mama to spokojne dziecko”? Dziecko potrafi wyczuć emocje dorosłych, także zabierzcie ze sobą pozytywne nastawienie.

– Współpracuj z fotografem. Fotograf może cię poprosić, abyś stanęła za nim, żeby skupić uwagę dziecka na rodzicu. To bardzo często pomaga. A już zupełnie na koniec przykład prawdziwych, dziecięcych emocji podczas sesji zdjęciowej.

sesja dziecieca jak wspolpracowac z dziecmi