Złap moment

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł zorganizowania sesji tanecznej. Chciałem zrobić zdjęcia w zupełnie innym stylu niż wykonuję na co dzień. Właśnie dlatego zdecydowałem się na sesję TFP, aby spróbować swoich sił.

Taniec jest symbolem najwyższej sztuki. Momenty pełne wdzięku, gra muzyki i ruchu. To właśnie te cechy sprawiają, że wielu fotografów czyni z niego główny temat swoich zdjęć. Fotografowanie ruchu nie jest jednak takie proste. Wszystkie elementy sesji muszą być dobrze zaplanowane. Zarówno jeśli chodzi o plan, scenografie oraz techniczne aspekty. Zastanów się gdzie wykonasz sesję, czy wykorzystasz światło zastane czy raczej pójdziesz w kierunku światła błyskowego.

Fotograf Trójmiasto

Planowanie

Planowanie sesji rozpocząłem od przeglądnięcia zdjęć o podobnej tematyce. Kiedy już wiedziałem co chcę zobaczyć na zdjęciach, nadszedł czas na poszukiwanie odpowiedniej osoby, która będzie głównym tematem. Wbrew pozorom nie było to takie trudne i w ten sposób poznałem Wiktorię, która tańcem zajmuje się zawodowo. Wspólnie ustaliliśmy plan sesji, a następnie przystąpiliśmy do realizacji.

Na sesję wybraliśmy nieistniejące już studio „Stara stolarnia”, duża przestrzeń i cyklorama zapewniła nam swobodę pracy.  Zdjęcia tańca to przede wszystkim ruch, który w większości przypadków wymaga zamrożenia. Ale nie rób tego za wszelką cenę. Warto poeksperymentować z długimi czasami i uzyskać rozmycie, które zmieni Twoje zdjęcie w artystyczny obraz.

Jak zamrozić ruch? Najprościej jest użyć krótkich czasów rzędu 1/1000sek, ale gdy korzystasz z oświetlenia błyskowego, a sprzęt nie pozwala na skorzystanie z trybu HSS to robi się problem. W tej sytuacji pamiętaj, aby nie przekroczyć czasu 1/250, bo pojawią się brzydkie czarne pasy na zdjęciu. Dzisiejsze lampy reporterskie wspierają tryb HSS i stają się bardzo pomocne, jeśli chcesz wyzwolić migawkę z czasem krótszym niż 1/250 sek, jednocześnie błyskając lampą studyjną bez HSS.

Taneczna sesja zdjeciowa Gdańsk

Jak tego dokonać? Być  może wkrótce pojawi się tutorial na ten temat na moim kanale Youtube. ale w skrócie, lampa reporterska jest lampa master i przez fotocelę wyzwala lampę studyjną, która dzięki temu nie jest ograniczona brakiem trybu HSS.

Autofocus. Zaufaj mu. Ręczne ostrzenie w tym przypadku się nie sprawdzi. Używaj odpowiedniego trybu AF, czyli trybu ciągłego lub trybu 3D (jeśli jest dostępny w Twoim aparacie).

Fotograf Trójmiasto

Jeśli taniec, balet to Twoja pasja to zapraszam Cię do obejrzenia mojego Portfolio oraz na sesję zdjęciową.