Przewodnik fotografii dziecięcej dla początkujących

Dzieci to wspaniali modele, a zdjęcia zawsze wywołują uśmiech na twarzy, ale sesja zdjęciowa z dziećmi nie zawsze musi być prosta i z reguły nie jest. Dzieci są szybkie, pełne energii, nie zawsze słuchają poleceń, są ciekawe. O wszystkich trudach sesji zapominamy, kiedy widzimy szczęście rodziców odbierających zdjęcia z sesji.

Jeśli chcesz to możesz kliknąć i zobaczyć Sesje dziecięce.

Zapoznaj się także z wpisem 4 kroki do sesji dziecięcej i rodzinnej.

Jak zdobyć zaufanie i sympatie dzieci podczas sesji zdjęciowej?

Nie zawsze dzieci są ufne wobec obcej osoby z aparatem w ręku. Każdy fotograf ma swój sposób na rozluźnienie atmosfery, jednak sposobów jest kilka aby model lub modelka przekonali się do nas – fotografów dziecięcych. Te które przedstawię w tym wpisie stosuję i wiem że działają.

Jeśli nie należysz do grupy osób do których dzieci nabierają zaufania od samego wejścia do studia, to te porady na pewno Ci pomogą.

Co pomoże przy pracy z dziećmi? Jak myślisz? Zapewne pierwsze co przychodzi na myśl to zabawki. I tu odpowiem trochę jak prawnik – to zależy.  Jest to rozwiązanie które działa lepiej lub gorzej. Kluczowy jest czas, kiedy tych zabawek użyć. Kiedy proszę aby dziecko przyniosło swoją ulubioną zabawkę, to z reguły chce się nią pochwalić, co pozytywnie wpływa na pierwsze minuty sesji.

Jeśli znajdziesz z dzieckiem wspólny język to cała sesja pójdzie dobrze. Zanim zaczniesz, porozmawiaj z dzieckiem, zapytaj dziecko o zabawkę. Pamiętaj o jednym, dziecko szybko się nudzi, jeśli tylko będziesz wydawać polecenia to znudzenie i bunt przyjdą bardzo szybko. Zaangażuj dziecko poprzez rozmowę. Warto mieć plan na sesję, zapisz sobie pomysły jakie chcesz zrealizować. Potraktuj sesję jako zabawę i wciągnij w nią malucha. Dziecko powinno odebrać sesje jako zabawę, przyjemność a nie obowiązek.

Rozmawiaj z dzieckiem, tak, będę o tym wspominał, bo rozmowa  to jest kluczem do sukcesu. Mów dziecku co będziesz robić, jaki masz plan i zachęcaj do współpracy. To jedna z moich ulubionych metod. Przygotowując się do sesji mam w głowie ułożony plan które realizuje.

Po zrobieniu zdjęcia pokaż je na wyświetlaczu aparatu lub monitorze komputera. To sprawi że dzieci stają się bardzo aktywne i niejednokrotnie wdrażają swoje wizje – pozwól na to.

poradnik fotografii dzieciecej

Koła ratunkowe – Gdy wszystko inne zawodzi.

W przypadku dzieci, które szczególnie nie chcą współpracować lub szybko się nudzą z pomocą przyjdą

koła ratunkowe ( tak to sobie nazwałem).

  •  wspomniane wcześniej zabawki, ale nie jako zabawka przyniesiona przez dziecko, ale zabawka przygotowana przez ciebie. Zabawka, której dziecko nie zna. Przekaż ją jednemu z rodziców i poproś aby na umówiony wcześniej sygnał pokazał zabawkę dziecku zza Twoich pleców. Wykorzystaj pierwszy moment zainteresowania dziecka nowym przedmiotem i zrób zdjęcie.

 

  •  Zamiast zabawek możesz użyć słodyczy. Jednak tutaj unikałbym czekolad i słodyczy którymi dziecko ubrudzi wszystko dookoła (chyba że taki był plan sesji). Można użyć herbatników lub innych ciasteczek. Ze względów bezpieczeństwa raczej unikałbym słodyczy o małych rozmiarach.

 

  •  Owoce. Zapewne nieraz widziałeś zdjęcie malucha z pięknym soczystym, kolorowym owocem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je podczas sesji. Może to być jabłko, gruszka, czy jakikolwiek inny owoc, który wpasuje się w stylizacje i tematykę sesji.

I tutaj jedna bardzo ważna uwaga. Zawsze, ale to zawsze przed podaniem dziecku słodyczy, owoców czy czegokolwiek do jedzenia skonsultuj to najpierw z rodzicami !!!

jak fotografowac dzieci

Pomocne pytania

Pytań jakie możesz zadać jest całe mnóstwo, ale dzięki nim dzieci skupią się na odpowiedzi, często pojawiają się w tym momencie fajne minki. To jest Twój czas na wykonanie zdjęcia.

O co pytać? Pytania dopasuj do wieku.

– Jakie lody lubisz?

– Co robiłaś/robiłeś w przedszkolu/szkole?

– Jaka jest Twoja Ulubiona bajka?

– Kim jest Twój ulubiony bohater?

dzieci oczami fotografa-poradnik

Praca z dziećmi nie należy do najłatwiejszych, to wielkie wyzwanie, któremu fotografowie muszą sprostać. Dziecko ma swój świat, gdzie jego plan nie zawsze musi się zgadzać z Twoim planem na sesje. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci w realizacji pięknej sesji dziecięcej. Sam korzystam z tych sztuczek podczas swoich sesji dziecięcych które wykonuję na terenie Gdańska i Starogardu Gdańskiego. Przetestuj je na swojej sesji, a zobaczysz że to działa.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami z sesji dziecięcych. Co tobie sprawia największą trudność i jaki masz sposób na sesje? Chętnie odpowiem na Twoje pytania, możesz do mnie napisać korzystając z formularza.