Artystyczna fotografia portretowa to rodzaj zdjęć, które nie mają sztywnych reguł. Przy fotografii artystycznej dużą rolę odgrywa wizja fotografa. Tak naprawdę, zdjęcia powstają najpierw w głowie, tam wszystko się zaczyna.

Fotografia fine-art charakteryzuje się kilkoma regułami, takimi jak poza,  odpowiedni dobór oświetlenia, które modeluje zdjęcie i buduje elegancki portret.

fotografia dziecieca gdansk
portret fine-art gdańsk

Jak stworzyć portret Fine-art?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie – Czym jest portret? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Wiele osób utożsamia portret jako zdjęcie z widoczną twarzą. Zasadniczo portret to minimum jedna osoba, której twarz może być widoczna, ale nie musi. Twarz modela może być ukryta w cieniu lub zakryta efektownym makijażem. Pamiętajmy, że mówimy tu o portrecie artystycznym, więc tak naprawdę nie ma granic, jak to się mówi „…sky is the limit…”. Pozwól zaszaleć swojej wyobraźni i kreatywności. Zdjęcia fine-art. Przepięknie prezentują się w formie obrazów. Kliknij Foto obrazy i fotoboardy , a zapoznasz się z pełną ofertą. Możesz również zajrzeć do wpisu Album czy fotoksiażka, co wybrać.

Jakie tło wybrać do portretu artystycznego?

Najczęściej jest to jednolite tło, bardzo często w stonowanych kolorach. Tło powinno być ściśle dopasowane do tematyki zdjęcia, a szczególnie musi się pokrywać z wizją, jaką mamy na dany portret. Proste tło ma swoje zalety, podkreśla cechy twarzy, wydobywa teksturę skóry. Wiele portretów fine-art posiada czarne tło, które stwarza piękną głębię i pozwala skupić uwagę na modelu.

Czy istnieją uniwersalne pozy, które można stosować u różnych modeli?

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna poza dla każdego modela. To, co dobrze wygląda na jednej osobie, nie musi wyglądać dobrze na innej. Aby uniknąć niedomówień lub rozczarowań warto spotkać się z modelką i porozmawiać. Nie musi to być spotkanie twarzą w twarz, wystarczy rozmowa telefoniczna, dzięki której będziecie mogli się trochę poznać, a także omówić kwestie istotne dla sesji zdjęciowej. Niezależnie od technik pozowania daj swoim klientom trochę swobody. Pozwól im robić to, na co mają ochotę. Taka spontaniczność pozwala wykreować atrakcyjne portrety.

fotograf starogard arfoto.pl

Kreatywność- popuść wodze fantazji.

W fotografii artystycznej dużą rolę odgrywa makijaż i kostium. Te elementy mają wpływ na końcowy efekt sesji, nadają zdjęciu klimatu. Makijaż zawsze oddaje w ręce profesjonalistów i korzystam z usług wizażystek.Do swoich sesji stylizacji poszukuje na aukcjach internetowych, second-handach lub pytam klientów co mają w szafie. Bardzo często znajdują się tam ubrania, które dodają magii zdjęciom. Bardzo fajnie sprawdzają się szelki, szaliki, czapki, luźne sukienki.

Jedną z sesji artystycznych wykonywałem w Starogardzie Gdańskim. Był to typowy portret dziecięcy w stylu fine-art. Sesja wyszła bardzo fajnie, a jedno ze zdjęć zostało opublikowane w międzynarodowym magazynie fotografii dziecięcej „Iconic child magazine”.

Więcej zdjęć dziecięcych możesz zobaczyć w galerii sesje dziecięce.

portret dziecięcy w Gdańsku

Artystyczna fotografia portretowa fine-art. To zdjęcia, które zmuszą Cię do odkrycia siebie na nowo. Piękno portretów artystycznych to brak granic, to Twoja wyobraźnia i kreatywność. Podążaj za swoimi pomysłami, eksperymentuj i realizuj je.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat lub masz pytania odnośnie sesji, zapraszam do kontaktu, wystarczy, że użyjesz do tego formularza kontaktowego lub napisz w komentarzu do tego wpisu, a odezwę się do Ciebie.