Jak wybrać fotografa na sesję dziecięcą i rodzinną

Decydując się na sesję zdjęciową zapewne zadajesz sobie pytanie: Jakiego fotografa wybrać na sesję zdjęciową?

No cóż, postaram się przybliżyć Ci trochę ten temat. Zapoznaj się z tym wpisem, a na pewno ułatwi to podjęcie odpowiedniej decyzji.

Bardzo wiele zależy od tego, jakiego rodzaju sesji potrzebujesz. Inne kryteria wyboru będą przy sesji biznesowej lub sesji wizerunkowej, a inne dla sesji rodzinnej lub sesji dziecięcej.

W tym wpisie skupię się na fotografii dziecięcej i rodzinnej. Fotografię biznesową, wizerunkową i firmową omówię w osobnym artykule.

Musisz wiedzieć, że wybór fotografa wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Zatem, jak mieć pewność, że wytypowany przez nas fotograf to specjalista, który stworzy piękne kadry?

Po pierwsze – wejdź na stronę internetową fotografa i zajrzyj do zaprezentowanych w galerii zdjęć. Sprawdź, czy styl i obróbka umieszczonych tam zdjęć odpowiada Tobie.

Po drugie – sprawdź komentarze na profilach firmowych fotografa w mediach społecznościowych lub google. Zapytaj znajomych, być może korzystali z usług tego fotografa.

Zanim wybierzesz fotografa, musisz zadać kilka pytań nie tylko osobie, która wykona dla Ciebie zdjęcia, ale także sobie.  Zastanów się jakie są Twoje oczekiwania co do sesji. Przejrzyj Internet w poszukiwaniu inspiracji. Możesz zapisać sobie zdjęcia, która wpadły ci w oko, pokaż je fotografowi przy wstępnej rozmowie. Czasami obraz jest wart więcej niż tysiąc słów.

Nad czym musisz się zastanowić:

– Jaką sesję chcesz? Czy ma to być sesja dziecięca, a może chcesz kilka rodzinnych ujęć?

– Gdzie wykonać sesję? Wolisz plener, a może sesja studyjna? Pamiętaj, sesja studyjna, to nie tylko pozowane zdjęcia.

A jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, po prostu zapytaj fotografa o radę. Jeżeli posiada doświadczenie w sesjach rodzinnych i dziecięcych, z pewnością pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi, Doradzi co się sprawdzi, a co niekoniecznie. Jeżeli nie będzie w stanie udzielić Ci kilku rad – odpuść sobie i poszukaj innego.

Jak wybrac fotografa dla dziecka

O co zapytać fotografa?

– Jaką ma propozycję, jak on widzi tę sesję – zdaj się na profesjonalistę, posłuchaj jego pomysłów.

– W jakiej formie otrzymam zdjęcia? Czy będzie to tylko galeria on-line, z której możesz pobrać zdjęcia czy może również w formie odbitek.

– Jak długo czeka się na zdjęcia?

– Co zawiera pakiet i czy można dokupić dodatkowe kadry?

– Czy fotograf posiada w ofercie dodatkowe produkty typu albumy, książki, foto-obrazy?

– Co zabrać ze sobą  i jak przygotować się do sesji?

– Czy fotograf podpisuje z Tobą umowę i czy wystawia rachunek? Jeśli podpisujecie umowę i wystawia rachunki, masz pewność, że zajmuje się tym zawodowo. zawarte w umowie klauzule powinny zawierać wszystkie wasze ustalenia. Co powinna zawierać umowa – sprawdź ten wpis.  Poproś o przesłanie wzoru umowy i zapoznaj się z nią.

I na koniec jeszcze jedna rzecz – Nieprzewidziane sytuacje.

Wybrałaś fotografa, sesja umówiona. Przygotowałaś dziecko do sesji, opowiadając o niej przez kilka dni, jedna po przyjeździe okazuje się, że dziecko nie chce współpracować. Pamiętaj, nic na siłę. Czasami dziecko potrzebuje więcej czasu, aby się oswoić z nowym miejscem i dodatkową nową osobą w otoczeniu. Jako rodzić nie naciskaj na dziecko, bo to często przynosi odwrotny skutek.

Raczej chwal dziecko za piękny uśmiech, za pozę, to zachęci je do dalszej współpracy. Dużą rolę odgrywa sam fotograf i jego podejście do dzieci oraz to, czy potrafi zachęcić dziecko do dalszej współpracy, nawiązać z nim kontakt.

Z mojego doświadczenia najlepszym sposobem jest wciągnąć dziecko do zabawy, aby sesja zdjęciowa kojarzyła się dziecku z zabawą.

Zastosuj się do tych rad, a na pewno wybór fotografa, jak i sama sesja zdjęciowa będzie dużo łatwiejsza.

Zostaw komentarz, napisz, czy artykuł był pomocny.