Fotografia rodzinna, dziecięca, zdjęcia ślubne.

Aktualizacja 19 grudnia 2020.

Zapotrzebowanie na sesje zdjęciowe wzrasta z roku na rok. Tylko jaką sesję zdjęciową wybrać?

 Uwielbiamy nie tylko robić zdjęcia, ale także być tematem zdjęć. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zdjęcie to pamiątka na całe życie lub pokolenia. I nie ma tu znaczenia czy to jest sesja dziecięca, rodzinna, ślubna czy kobieca. Czy będzie to studio fotograficzne czy plener

Liderem w tym temacie są zdjęcia z rodzinnych lub okolicznościowych uroczystości, ale można zauważyć tendencję wzrostową jeżeli chodzi o sesje prywatne różnego rodzaju oraz sesje wizerunkowe.

W poniższym artykule przedstawię Ci kilka rad odnośnie sesji. Jak się do niej przygotować, na co zwrócić uwagę i jak przebiega sesja zdjęciowa.

1. Cel sesji - czyli czego ma dotyczyć i jej temat główny.

Każda sesja ma swój cel. Od niego zależy to, co chcemy zobaczyć na zdjęciach. Od tematu zdjęcia zależy stylizacja modela lub modelki, miejsce wykonania sesji, a czasami również i dekoracja planu. Inaczej należy się przygotować do sesji wizerunkowej, gdzie zależy nam na pokazaniu osoby, a inaczej do sesji typu fashion, gdzie model schodzi na drugi plan, a strój staje się tematem głównym.

Po wyborze tematu zdjęć następnym elementem jest miejsce. Tu wybór jest pozornie prosty. W bardzo dużym uogólnieniu miejsce możemy podzielić na:

 • studio fotograficzne (włączając hotel, apartament, siedzibę firmy)
 • Sesja zdjęciowa w plenerze

Generalnie charakter zdjęcia określa miejsce jego wykonania. Należy pamiętać, że sesja w plenerze w dużej mierze zależna jest od warunków atmosferycznych, które mogą sesję opóźnić lub nawet uniemożliwić w danym dniu.

Jednak czasami nawet deszczowa pogoda może być atutem i niezbędnym elementem planu. Sesje plenerowe wymagają zupełnie innego przygotowania ze strony fotografa. Wiąże się to z mobilnością sprzętu, a także pomocy dodatkowych osób.

W przypadku sesji studyjnych lub stylizowanych w pomieszczeniach fotograf ma większą kontrolę, jest to także większy komfort dla pozującej osoby oraz całej ekipy.

2. Przebieg sesji zdjęciowej.

Czas sesji jest uzależniony w dużej mierze od tematu zdjęć. Innych przygotowań i czasu na to potrzebnego wymaga sesja portretowa, a innych sesja artystyczna.

Czas trwania sesji szacowany jest podczas wstępnego spotkania lub rozmowy pomiędzy klientem a fotografem. Średnim czasem dla sesji jest około 90-120 minut przy mniej wymagających sesjach do kilku godzin w przypadku sesji artystycznych.

Podczas sesji powstają setki zdjęć, jednak po selekcji ich ilość jest znacznie redukowana i wybierane są tylko te najlepsze, które dodatkową zostaną poddane obróbce graficznej.

Zdjęcie to najlepsza pamiątka i doskonały sposób na utrwalenie wspomnień. Jest to również narzędzie marketingowe. Profesjonalne sesje są pożądane przez klientów biznesowych.

sesja zdjeciowa Gdańsk

3. Na co zwrócić uwagę?

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Czy zadajesz sobie takie pytanie? Zdaje sobie sprawę, że część z Was myśli o takich sesjach, ale nie może się przełamać , ze względu na brak doświadczenia przed obiektywem. Szerzej o tym możesz przeczytać w artykule 5 kroków do bezstresowej sesji

To nie prawda, ze piękne zdjęcia może mieć tylko profesjonalna modelka. Jeśli nie masz doświadczenia przed obiektywem, zdaj się na mnie i moje doświadczenie. Pomogę w dobraniu odpowiedniej sesji oraz ustawię, aby zdjęcie oddało to co sami chcielibyście zobaczyć.

Nadszedł dzień sesji. Nie ma jednego, cudownego sposobu na sesję. Każda jest inna i wymagająca indywidualnego podejścia. Jest jednak kilka elementów wspólnych dla każdej z sesji. Z reguły sesja rozpoczyna się od …kawy lub herbaty, podczas której ustalana jest kolejność wykorzystania przygotowanych stylizacji oraz omawiany jest ogólny plan.

W następnej kolejności do pracy przystępuje wizażystka. Przygotowanie makijażu trwa około 1 godziny, czas jest uzależniony od rodzaju sesji. Kolejnym elementem jest długo wyczekiwana sesja. Robimy zdjęcia. Na sesjach indywidualnych powstaje około 150-200 zdjęć, które w zupełności wystarczą do wyboru wcześniej ustalonej ilości zdjęć. Czas trwania samej sesji to około 1,5-2 godziny.

Co następuje dalej? Przeprowadzam wstępną selekcję wykonanych zdjęć, po niej otrzymasz wiadomość z linkiem w którym otrzymasz dostęp do galerii, gdzie znajdują się miniaturki.

Teraz przychodzi Twoja kolej, spośród tych miniaturek dokonujesz wyboru zdjęć do obróbki w ilości zgodnej z wybranym pakietem. Jeśli podoba się Tobie więcej zdjęć niż przewiduje pakiet masz możliwość dokupienia dodatkowych zdjęć. W każdej chwili służę Tobie swoją pomocą i doświadczeniem.

Kolejnym krokiem jest retusz wybranych przez Ciebie zdjęć. Jest to najdłuższy i najbardziej czasochłonny etap sesji. Zaraz po tym etapie, który zajmuje z reguły do 30 dni otrzymasz swoje zdjęcia w formie wybranej przez Ciebie na początku. Najczęściej jest to:

 • tradycyjne odbitki
 • link do galerii online
 • foto album lub foto książka
 • zdjęcia na płycie DVD ze spersonalizowanym wydrukiem

Oczywiście chciałbym się pochwalić zdjęciami z naszej sesji. Jeśli wyraziłeś lub wyraziłaś w umowie zgodę na publikację, wybrane zdjęcia pojawią się w PORTFOLIO na mojej stronie www oraz profilach społecznościowych FACEBOOK i INSTAGRAM. Jeśli spełniłem Twoje oczekiwania to liczę na opinie i rekomendacje z Twojej strony.

umowa na sesje zdjęciową

Umowa na wykonanie zdjęć

Po pierwsze, umowa powinna zabezpieczać obie strony. Powinna być czytelna dla stron. Głównymi elementami, które powinny się w niej znaleźć są:

 

 • Data zawarcia umowy
 • Lista obowiązków
 • Ilość i forma oddania zdjęć
 • Prawa autorskie
 • Płatność oraz termin realizacji sesji
 • Termin przekazania zdjęć
 • Informacja o wykorzystaniu zdjęć przez klienta i fotografa
 • Wyrażenie zgody na publikację

4. Plan sesji - oczekiwania i ustalenia

Sesja fotograficzna to wyzwanie i stres dla fotografa i klienta. Aby osiągnąć najlepszy efekt cały proces musi być dokładnie przemyślany, dlatego współpraca między fotografem a klientem musi się zacząć już na etapie uzgodnień do sesji.

Fotograf musi znać oczekiwania klienta, w tym pomaga spotkanie z klientem jeszcze przed podpisaniem umowy. Właśnie wtedy ustalane są wszystkie punkty sesji. Takie spotkanie pozwala również na zaprezentowanie przez fotografa jego wcześniejszych prac, aby klient był pewny, że styl prac pokrywa się z jego oczekiwaniami.

Współpraca z wizażystką

Makijaż to jeden z wielu elementów sesji, nie można go pominąć, ponieważ stanowi bardzo istotną część całości. Profesjonalny makijaż to jedna z dróg do dobrego materiału z sesji. Potrafi skorygować niedoskonałości cery, które uwydatniają się podczas pracy z profesjonalnym oświetleniem. Dlatego, jeśli na sesji jest dostępna profesjonalna wizażystka, ważne jest aby na sesję przyjść bez makijażu.

bluzki

5. Stylizacje do sesji

Ubiór, jego kolor oraz stylistyka muszą być dopasowane do rodzaju sesji. To właśnie strój wprowadza nastrój do zdjęć. Dlatego ważne jest dopasowanie wszystkich elementów do scenerii. Te kwestie powinny zostać ustalone już na etapie omawiania i planowania sesji. Zdobycie stylizacji jest możliwe na kilka sposobów. Poniżej wypunktuje najbardziej popularne.

 • Twoja szafa
 • Wypożyczalnia strojów
 • Skorzystanie z usług stylistki

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić tobie podstawowy schemat powstawania i planowania sesji. Zapraszam Cie do polubienia lub obserwowania mnie w mediach społecznościowych, a będziesz na bieżąco z nowymi wpisami na blogu oraz projektami. Mam nadzieję że wpis ten będzie pomocny i na następną sesje przyjdziesz bez żadnych obaw. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub uwagi do tego poradnika – NAPISZ DO MNIE

Jeśli uważasz że ten wpis może pomóc innym, udostępnij go. Chętnie poznam Twoje zdanie, pozostaw po sobie ślad w komentarzach.