4 kroki do drukowania zdjęć w domowym zaciszu.

Jak samodzielnie drukować zdjęcia? Zapewne każdy z nas próbował drukować zdjęcia na domowej drukarce. Wychodziło to z lepszym lub gorszym skutkiem, ale cieszyła samodzielnie wykonana praca. Ten artykuł jest kontynuacją wcześniejszego wpisu, gdzie poruszyłem temat  wartości drukowanych zdjęć oraz doboru papieru fotograficznego. Jeśli nie widziałeś tego wpisu, już teraz odsyłam Cię do artykułu czy warto drukować zdjęcia.

Co znajdziesz w tym artykule:

– kilka kwestii technicznych druku

– ustawienia sterowników drukarki

– ustawienia opcji drukowania w programie graficznym

– czym są profile ICC i dlaczego są tak ważne

– czym jest kalibracja oraz profilowanie monitorów i wyświetlaczy

Przeprowadzę Ciebie krok po kroku jak to wszystko poustawiać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Zaczynajmy.

Jaką drukarkę do zdjęć wybrać?

Skupię się tylko na drukarkach atramentowych, bo ten typ drukarki jest najczęściej obecny w naszych domach. Drukowanie zdjęć w domowym zaciszu to z pewnością oszczędność czasu. Końcowy efekt zależy od posiadanego sprzętu, wiedzy, jakości papieru fotograficznego. To wszystko jest ze sobą powiązane.

Nie wskażę tobie tego jedynego modelu drukarki, która da najlepsze efekty. Tego tu nie znajdziesz. Praktycznie każda drukarka dostępna na rynku ma możliwość druku na papierze fotograficznym. Jedną z najważniejszych zalet drukarki atramentowej jest niska cena i wysoka jakość druku. I tu pierwsza uwaga, która wpływa na koszt eksploatacji-pojemność pojemników z tuszem. Bardzo często przy tańszych drukarkach otrzymasz mniejsze kartridże co w przeliczeniu daje wyższy koszt wydruku niż w przypadku większych pojemności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki z przeznaczeniem do druku zdjęć?

Jest kilka ważnych punktów :

Format druku – decyduje o tym, jak duże zdjęcia będziesz w stanie wydrukować. Wszystkie domowe drukarki są w stanie drukować na maksymalnym formacie A4.  Jeśli zakładasz, że będziesz drukować w większych formatach, to ten czynnik będzie jednym z decydujących.

Rozdzielczość druku – im większa tym lepiej. Jednak w przypadku druku małych formatów czynnik nie mający większego znaczenia.

Komunikacja – lepiej wyposażone modele pozwalają na bezprzewodową komunikację z komputerem poprzez Twoją domowa sieć WI-FI, co uwolni Cię od kabli i pozwoli postawić drukarkę w dowolnym miejscu, a także da Tobie możliwość druku bezpośrednio ze smartfona. Tańsze modele będą komunikować się z komputerem za pomocą kabla USB.

Liczba pojemników z tuszami – Bardzo istotna kwestia, ponieważ ma duży wpływ na odwzorowanie kolorów na Twoich wydrukach. Nie próbuj ograniczać kosztów używając zamienników oryginalnych tuszy. To pogorszy jakość wydruków, a także może uszkodzić samą drukarkę. Zasada jest prosta. Im więcej kartridży posiada drukarka tym lepiej będą wyglądać kolory na wydrukach. Biurowa drukarka będzie miała 4 pojemniki, natomiast drukarka z przeznaczeniem do druku zdjęć może mieć tych pojemników 8 i więcej.

Większa ilość pojemników z tuszem to także duży koszt zakupu, ale pamiętaj, że w tym przypadku każdy kartridż będzie miał inny kolor i będzą ubywać znacznie wolniej niż w przypadku drukarek z mniejszą liczbą tuszy.

Dodatkowe możliwości – To już zależy od Ciebie i przeznaczenia wydruków. Istnieją modele, które pozwolą na wydruk nie tylko na papierach fotograficznych, ale także na papierach z grupy fine-art., płytach DVD i foliach.

jak wydrukowac zdjecie w domu

Kolory – kalibracja i profilowanie monitora.

kalibrowanie monitorow starogard gdanski

Odwzorowanie kolorów na wydrukach.

Ile razy spotkała Cię sytuacja, kiedy kolory na wydrukach odbiegały od tego co było na monitorze? Powodem tego w 99% jest brak kalibracji monitora. Zacznijmy od tego czym jest kalibracja i czym różni się od profilowania.

Kalibracja monitora to proces, który pozwala na osiągnięcie zadanych parametrów barwy bieli, a także poprawnego odwzorowania tonalnego każdej z barw. Zmiany są dokonywane w tablicy LUT monitora. Dzięki temu na wyjściu karty graficznej otrzymujesz sygnał bez korekt.

Do kalibracji potrzebny jest kolorymetr zwany potocznie kalibratorem. Jednym z lepszych i często spotykanych jest X-rite i1 display PRO. Jak zapewne się domyślasz, sprzętowa kalibracja jest dostępna w modelach monitorów przeznaczonych dla grafików i fotografów.

Co zatem można zrobić z monitorami i wyświetlaczami w laptopach, które nie posiadają możliwości sprzętowej kalibracji? Tu z pomocą przychodzi :

Profilowanie, to proces podobny do kalibracji, z tą różnicą, że wynik nie jest przesyłany do monitora, a tworzony jest profil ICC, który zostaje załadowany przez system do karty graficznej. Kolory zostaną poprawione do wzornika, ale nie będzie to tak dokładne jak w przypadku kalibracji sprzętowej.

Nie musisz kupować kalibratora, możesz zamówić usługę kalibracji w jednej z firm , która się tym zajmuje lub skontaktuj się ze mną klikając link  usługa kalibracji i profilowania monitora.

Kolejnym istotnym krokiem do otrzymania zgodnych kolorów na wydruku i monitorze jest oprofilowany papier fotograficzny. Co to w ogóle znaczy?

Jest to procedura podobna do kalibracji monitora. Z tą róznicą, że drukuje się specjalny arkusz kontrolny na drukarce, a następnie skanuje się specjalnym urządzeniem zwanym spektrofotometrem, który tworzy profil barwny ICC danego papieru pod konkretną drukarkę.  Dlatego tak ważne jest wybieranie w programie graficznym profilu odpowiedniego dla używanego papieru fotograficznego.

Profile ICC papieru można pobrać ze strony producenta papieru. Przy tej okazji należałoby wspomnieć o soft proofingu.

Czym jest soft proofing?

Jest to opcja w programie graficznym (np. Photoshop), która pokaże Ci na ekranie monitora jak będzie wyglądało zdjęcie po wydruku na papierze. Działa to w ten sposób, że wskazuje się wcześniej wspomniany profil ICC papieru fotograficznego na którym chcesz drukować, następnie program pobiera dane z profilu i wyświetla zmiany na monitorze. Zawsze korzystam z tej opcji przed wydrukiem.

soft proofing w ps

Jak drukować zdjęcia samemu?

drukowanie zdjęć w domu

Pokaże Ci teraz w jaki sposób ustawić opcje wydruku w sterowniku drukarki, a także jak ustawić parametry wydruku w programie graficznym. Opisując czynności pokażę to na przykładzie drukarki firmy Epson oraz programu Adobe Photoshop CC. W innych drukarkach i programach graficznych będzie bardzo podobnie.

Sterownik drukarki

drukowanie zdjęć

Poza ustawieniami rozmiaru papieru na jakim chcesz drukować, należy bezwzględnie zmienić dwie opcje:

 

  1. Rodzaj nośnika. Tu musisz wybrać na jakim papierze będziesz drukować (połysk/półpołysk/mat)
  2. Bezwzględnie należy wyłączyć tryb dopasowania kolorów. Obsługa trybu kolorów musi odbywać się z poziomu programu graficznego z którego drukujesz.

Ustawienia wydruku w programie graficznym.

jak drukowac w photoshopie

Po retuszu zdjęcie należy skonwertować do  profilu SRGB, o ile zdjęcie zostało wykonane w innej przestrzeni barwnej. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem na czerwono opcje, na które należy zwrócić uwagę.

  1. Obsługa kolorów. Wcześniej wspomniałem o tym przy omawianiu sterownika drukarki. Obsługę należy zostawić w programie graficznym.
  2. Profil drukarki. W tym miejscu należy wybrać wcześniej zainstalowany profil ICC papieru.
  3. Metoda konwersji kolorów. Jest to odwzorowanie koloru. Spójrz na tabelę poniżej.

Z własnego doświadczenia, jako fotograf, który czasami drukuje zdjęcia samemu powiem tylko, że w przypadku wydruku zdjęć w grę wchodzą tylko dwie opcje:

– Relatywnie kolorymetryczna (lepsze rozwiązanie)

– Percepcyjna

relatywnie kolorymetryczna czy percepcyjna

Wierzę, że ten artykuł pomoże Tobie w pierwszych próbach z drukiem zdjęć w domowym zaciszu. To w zasadzie tyle na temat drukowania zdjęć w domu.

Zapraszam Cię do napisania komentarza, jeśli masz pytania do mnie, napisz korzystając z linku Arfoto.pl fotograf Starogard Gdański.