Zarządzanie barwą z color checker passport
Zarządzanie barwą — to nieodłączny element, który łączy się nie tylko z pracą samego fotografa, ale z i z każda inną branżą, gdzie kolor odgrywa funkcjonalną rolę. Ja jednak z racji tego, że zajmuję się fotografią zawodowo, skupię się na temacie od strony fotografa.
Wbrew pozorom zarządzanie barwą nie opiera się na cyklicznej i prawidłowej kalibracji monitora. Jeśli zajmujesz się fotografią, gdzie kluczowym czynnikiem jest prawidłowe odwzorowanie kolorów już od pierwszego etapu, czyli wykonania zdjęcia ten temat powinien Cię zainteresować.
Z tego wpisu dowiesz się, czym jest profilowanie aparatu i jak ją prawidłowo wykonać. Omówię tu także proces pracy z narzędziem o nazwie color checker oraz jak wykonać profilowanie w Adobe lightroom.
Czym jest zarządzanie barwą?
W skrócie można powiedzieć, że jest to dbałość o wierne odwzorowanie koloru na wszystkich etapach pracy nad zdjęciem. Nie można tu zapomnieć o profilowaniu aparatu oraz kalibracji monitora.
Zdjęcie, które wykonujesz aparatem, jest obarczone pewnymi ograniczeniami. Sama matryca aparatu nie jest doskonała. Biorąc pod uwagę drogę, jaką musi przejść obraz od momentu wciśnięcia spustu migawki aż do dotarcia do matrycy, musi on przejść przez kilka soczewek, a niejednokrotnie filtrów, które mamy zainstalowane na obiektywach (np. filtry UV, które często są wykorzystywane jako ochrona obiektywu).
Wszystkie te elementy mają wpływ na przekłamania kolorystyczne, które ostatecznie znajdą się na Twoim zdjęciu.
Tworzenie zdjęcia można podzielić na trzy główne etapy:
- Wykonanie zdjęcia
- Obróbka
- Wydruk
Z racji tego, że temat jest dość obszerny, w tym wpisie skupię się na punkcie 1. O tym, jak drukować zdjęcia w domu pisałem już wcześniej.
Co potrzebuje? X-rite colorchecker passport
X-rite Color checker passport, który aktualnie możesz znaleźć pod nazwą Calibrite ColorChecker passport
Jest to wzornik, na którym znajdziesz wszystko, co jest ci potrzebne. Stronę z kolorowymi kwadracikami możemy podzielić na 6 grup.

Górna część to narzędzia kreatywne. Jest ona podzielona na zdjęcia portretowe oraz krajobrazy. Obie służą do szybkiego ocieplenia zdjęcia.
Dolna część próbnika służy do profilowania aparatu oraz ustawiania właściwego balansu bieli.
- Barwy odwzorowujące odcienie ciała
- Barwy odwzorowujące niebieskie niebo i zielone liście
- Barwy odwzorowujące różne naturalne odcienie i kolory pochodne.
- Barwy odwzorowujące kolory RGB oraz CMY
- Barwy odwzorowujące kolory szarości, które wykorzystasz do ustawienia balansu bieli.
Jak wykonać profil barwny w programie Adobe Lightroom?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy posiadasz program „colorchecker camera calibration” (calibrite.com).
Następnie trzeba wykonać zdjęcie z próbnikiem colorchecker passport. Jeśli jest to sesja z modelką, poproś ja, aby przytrzymała próbnik przy twarzy. Ważne, aby próbnik zajął 20-30% kadru oraz ustaw światło w taki sposób, aby był on równomiernie doświetlony.
Możesz wyeksportować zdjęcie bezpośrednio z programu lightroom do color checker camera calibration.

Eksport zdjęcia z Adobe Lightroom.
– wybierz w Adobe Lightroom zdjęcie z próbnikiem oraz wyeksportuje


– w oknie eksportu rozwiń X-rite Presets i wybierz ColorChecker Camera calibration.
W okienku po prawej stronie nazwij plik. Najlepiej, żeby nazwa pokrywała się z tym co kalibrujesz, w moim przypadku nazwałem go: D850_sigma85_atlaspro_studio i kliknij export.

– po chwili profil się stworzy, o czym zostaniesz poinformowany komunikatem. Zrestartuj Adobe Lightroom, żeby zastosować nowy profil.
– Jeśli nie widzisz swojego profilu po rozwinięciu listy, kliknij browse i wskaz nowy profil

Dostosowanie balansu bieli z wykorzystaniem colorchecker passport.
Balans bieli jest bardzo istotny dla kolorystyki Twoich zdjęć. Zapewne zastanawiasz się, który spośród tych wszystkich kwadracików będzie najlepszą opcją na balans bieli.
Kontaktowałem się w tej sprawie bezpośrednio z x-rite i zalecają używanie koloru bezpośrednio pod żółtym kwadratem. Pobierając z niego kolor, zwróć uwagę na parametry na zakładce WB, zobacz, jak zmieniła Ci się temperatura barwowa oraz tint. Zapisz sobie te wartości i zastosuj do reszty zdjęć z tym samym setup-em.

Zobacz, jak bardzo zmieniło się zdjęcie po zastosowaniu kalibracji aparatu i dostosowaniu balansu bieli.

Jak myślisz, czy ten wpis jest dla Ciebie przydatny i wyciągnąłeś z niego wartość dla siebie? Zostaw komentarz. A może chciałbyś zobaczyć cały proces kalibracji w formie video? Daj znać w komentarzu.