W dzisiejszych czasach, gdzie królują zdjęcia cyfrowe czasami zapominamy, że zdjęcia to nie tylko plik na naszym komputerze lub smartfonie. Zdjęcie to także fizyczny produkt, któremu towarzyszą emocje. Pamiętasz jakie emocje towarzyszyły Tobie,  kiedy Twoi dziadkowie wyciągali pudło lub album z szafy, gdzie była wielopokoleniowa historia? Niesamowite uczucie, prawda? To właśnie jest magia fotografii, prawdziwa podróż w czasie.

czy warto drukowac zdjecia

Na czym drukować zdjęcia – rodzaje papierów i technologia druku odbitek.

Dzięki drukowanej formie zdjęć zmienia się nasze podejście do fotografii.  Coś, co widzimy na ekranie zmienia się w fizyczną rzecz, którą możemy dotknąć, powiesić na ścianie czy oprawić w jakikolwiek inny sposób.  Temat oprawy zdjęć poruszyłem we wpisie: Foto książka czy foto album?

O foto obrazach i innych możliwościach dekorowania ścian swoimi zdjęciami napiszę w osobnym wpisie.

Dzisiejsze technologie są tak zaawansowane, że możemy przebierać w rodzajach papieru na którym możemy podziwiać swoje odbitki. Nie sposób omówić wszystkich, ale skupię się na tych najczęściej wybieranych przez moich klientów.

Zacznijmy jednak od technologii przenoszenia obrazu z pliku cyfrowego na papier.

Druk Atramentowy

Jeden z najtrwalszych metod przenoszenia obrazu na papier. Jego wytrzymałość zależy od użytego rodzaju tuszu.

  •  Tusz pigmentowy – Jego dużą zaletę stanowi duża odporność na blaknięcie, dzięki czemu zwiększa się trwałość wydruków.

 

  •  druk solwentowy – Wykorzystuje atramenty pigmentowe na bazie rozpuszczalnika organicznego. Ten typ druku jest często stosowany przy wydrukach wielkoformatowych. Jest on odporny na promienie słoneczne.

Druk termosublimacyjny

W przeciwieństwie do druku atramentowego ten typ nie potrzebuje żadnego tuszu. Do wydruków wykorzystywana jest specjalna folia oraz papier. Druk następuje pod wpływem ciepła, które przenosi barwnik z taśmy na papier. Trwałość wydruków jest na wysokim poziomie, ale dużą wadą jest ograniczona liczba formatów dostępnych papierów.

Na jakim papierze drukować zdjęcia?

Wybór odpowiedniego papieru powinien być podyktowany przeznaczeniem zdjęcia. Papiery fotograficzne możemy podzielić na kilka kategorii:

  •  Papiery błyszczące (Gloss)

To papier który uwydatni piękne kolory oraz nada ostrości Twoim zdjęciom. Zdjęcia na papierze typu gloss  będą bardzo wyraziste. Papiery błyszczące nie są zbyt odporne, dlatego wymagają delikatnego obchodzenia się z nimi. Najlepiej sprawdzą się w albumie fotograficznym. Jeśli chcesz umieścić zdjęcie na papierze błyszczącym w ramce, upewnij się, że jest to ramka typu passe-partout.

  •  Papier matowy lub półbłyszczący (semigloss)

To chyba najbardziej uniwersalny rodzaj papieru na profesjonalne wydruki fotograficzne. Odbitki zdjęć na tym papierze mają dobry kontrast i nie zbierają odcisków palców. Na papierach matowych fotografie będą stonowane.

  • Papier jedwabisty (Silk)

Papier najczęściej wybierany przez klientów. Charakteryzuje się dobrą wytrzymałością, zdjęcia mają dobry kontrast. Papier odporny na zadrapania i odciski palców. Nadaje się do umieszczania w ramkach. Odbitki posiadają charakterystyczną fakturę.

  • Papiery fine-art. Czyli papiery do zadań specjalnych.

Odbitki na tego typu papierze są zupełnie inne. Ten rodzaj papieru nadaje się bardziej do większych formatów. W zależności od rodzaju papieru odbitki będą posiadały fakturę przypominającą brystol. Papier barytowy, który należy do tej grupy stosowany jest do archiwizacji zdjęć lub druku z przeznaczeniem na wystawy.

Czy warto drukować zdjęcia

Gdzie drukować zdjęcia?

Jest kilka możliwości:

  • Drukowanie odbitek w punktach typu supermarket, drogeria czy księgarnia. Osobiście nie polecam ze względu na słaba jakość. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego labu lub punktu zajmującego się drukiem i oprawą fotografii.

Podsumowując. Moim zdaniem warto trzymać zdjęcia w formie odbitek. Jak widzisz, możliwości jest całkiem sporo. Zatrzymaj wspomnienia na papierze, bo naprawdę warto. Będę wdzięczny, jeśli pozostawisz ślad po sobie w komentarzu lub udostępnisz wpis znajomym.