Jak czuć się swobodnie przed obiektywem i uniknąć stresu przed sesją zdjęciową.

Pozowanie na sesji zdjęciowej może być stresujące, zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze profesjonalne zdjęcia. Czy jest sposób, aby sobie poradzić ze stresem?

Jasne, że jest !! Przeczytaj ten wpis, a pokażę Ci, jak go okiełznać. To, co przeczytasz, to efekt  moich doświadczeń, jakie zdobywałem podczas mojej, 5-letniej  pracy jako fotograf.

Mam też dla Ciebie kilka informacji o tym, jak przygotować się do sesji zdjęciowej.

Może to wyda się Tobie dziwne, ale stres, obawa przed sesją to jest coś, z czym musisz się zmierzyć jeszcze w domu. Jego źródło znajduje się w Twojej głowie i bardzo często dotyczy to wyjścia z Twojej strefy komfortu.

Jest to całkowicie normalne i zrozumiałe. Każdy z nas ma obawy przed czymś, co robi po raz pierwszy. 

Przypomnij sobie, kiedy jako dziecko wsiadałaś po raz pierwszy na rower. Czy to, co wtedy czułaś, nie było dokładnie tym samym, co odczuwasz teraz przed sesją?

1. Skąd bierze się ten cały stres ?

Najczęściej wynika on ze strachu, bo nie wiesz jak pozować. Zanim przejdę dalej, pozwól, że wyjaśnię jedną kwestię.

Przychodząc na sesję zdjęciową  NIE MUSISZ umieć pozować. Tak naprawdę, nie jest to powód do zmartwień.  Umawiając się na sesję, robisz to z reguły z kilkudniowym wyprzedzeniem, co daje ci czas na przygotowanie. Nie chodzi o to, abyś się uczyła pozowania.

Każda z moich klientek ma swój sposób na pozowanie. Podczas rozmów dość często słyszę, że wyszukują w sieci zdjęcia, które im się podobają, następnie same, przed  lustrem ćwiczą pozy i mimikę.

2. Traktuj sesję zdjęciową jako dobrą zabawę.

Bo w istocie tak jest. Jest to w pewnym sensie zabawa, w której nagrodą będą piękne zdjęcia, o których marzyłaś.

3. Zbuduj relację z fotografem, zaufaj jego doświadczeniu.

Wiesz, jak często słyszę od klientek „Arek, ale ja się bardzo stresuję”. Prawda jednak jest taka, że po kilku pierwszych minutach zupełnie zapominasz o stresie, nerwach, niepewności. Z sesji wychodzisz jako silna, pewna siebie kobieta. Zawsze z uśmiechem na twarzy.

4. Nie rób nic na siłę. To ważny punkt. Istotne jest, abyś czuła się komfortowo kiedy pozujesz. I nie o same pozy tutaj chodzi, ale również o stylizację.

Omów z fotografem pełen plan sesji, powiedz mu, w czym czujesz się dobrze, a czego wolisz unikać. To bardzo pomoże w realizacji zdjęć.

5. Na sesje przyjdź z dobrym nastawieniem. Każdemu może się zdarzyć gorszy dzień, ale warto wtedy szukać tych dobrych, optymistycznych akcentów.

Zatrzymaj się na chwilę, zamknij oczy, weź głęboki oddech. Skup się na pozytywnych myślach, nie pozwól, aby jakaś drobnostka zepsuła Twój dzień.

A teraz odpowiedz sobie  na pytanie. Spróbujesz pokonać stres przed sesją zdjęciową?

I tak zupełnie na koniec. Strach ma wielkie oczy, a czas jaki spędzisz na profesjonalnej sesji zdjęciowej, to czas świetnie spędzony.

Jeśli masz swoje przemyślenia w tej kwestii, chciałabyś podzielić się własnym sposobem na stres, pisz śmiało w komentarzach lub wyślij mi wiadomość na Facebooku lub Instagramie.