Dzieciństwo płynie nieubłaganie szybko. Dzięki sesji fotograficznej możesz udokumentować każdy etap w życiu dziecka. Zapewne sam lub sama robisz swoim dzieciom mnóstwo zdjęć, które trzymasz w telefonie lub w domowych archiwach na dysku komputera. A gdybyś chciała, aby na zdjęciu była cała rodzina? Tu z pomocą przychodzi fotograf rodzinny, który z przyjemnością przygotuje i zrealizuje dla Was sesje rodzinną.

Poniżej przedstawię 4 kroki, które pozwolą Tobie lepiej przygotować się do dziecięcej i rodzinnej sesji zdjęciowej w plenerze lub studio.

1. Jaka sesja? Studio, plener, lifestyl? Na co się zdecydować?

Zastanów się jakich zdjęć oczekujesz. Czy mają to być pozowane ujęcia w studio? Jeśli szukasz spontanicznej sesji, to najlepszym rozwiązaniem jest sesja w stylu  lifestyle w plenerze.

Co to jest sesja Lifestyle? Co kryje się pod tą nazwą? To rodzaj zdjęć, które powstają podczas Waszego spaceru, a fotograf rodzinny towarzyszy Wam. Esencją tej sesji jest to, że zajmujecie się tylko sobą, zupełnie zapominacie o tym, że fotograf jest z Wami. Dzięki temu powstają naturalne kadry, pełne codziennych uśmiechów, zabawy i emocji.

Sesja jesienna Starogard

2. Nastrój

Zadbaj o to zwłaszcza jeśli dzieci są małe. Wspomnij im wcześniej że idziecie na sesje fotograficzną. Podkreśl, że będzie to fajna zabawa aby dzieci nie traktowały tego jako obowiązek. Niech dziecko nie może się doczekać  momentu samej sesji. Dzieci zazwyczaj bardzo fajnie współpracują. Podczas swoich sesji z dziećmi, zawsze z nimi rozmawiam, opowiadam co będziemy robić, pokazuję zdjęcia na wyświetlaczu aparatu.

Na zdjęciach są widoczne emocje, dlatego postaraj się abyście byli w dobrym nastroju, wypoczęci. Wedle zasady „Zero stresu”. Sesja zdjęciowa to nie rozmowa o pracę, nie stresuj się, bądź sobą.

3. Strój. W co ubrać się na sesję fotograficzną?

To bardzo ważny i istotny punkt, od którego zależy wynik całej sesji. Strój musi być komfortowy w noszeniu, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. W zależności od rodzaju sesji fotograf pomoże w wyborze odpowiedniej stylizacji. Strój musi współgrać z tematyką zdjęć.

Na pewno sprawdzą się jednolite kolory ubrań. Najlepiej sprawdzają się pastelowe kolory, beże i brązy. To nie wyklucza innych kolorów, wzory także są dozwolone. Zapytaj swojego fotografa, on zapewne ma pomysł na całą sesje i podzieli się z Tobą pomysłami. Przy sesjach rodzinnych lub dziecięcych, kiedy na planie jest więcej osób staraj się dopasować kolorystycznie ubrania. Dla dzieci unikaj koszulek z super bohaterami, to mało kiedy dobrze wychodzi na zdjęciach.

fotografia-dziecieca-starogard

4. Zabawki i gadżety, czyli co zabrać na sesję zdjęciową.

Szczególnie przydatny punkt podczas sesji z najmłodszymi. Ulubiona maskotka, zabawka czy książka pomaga dziecku nabrać pewności siebie. Dzięki zabawką dziecko czuje się bezpieczniej i pewniej. To ważne, zwłaszcza w początkowej fazie sesji zanim dziecko nie przyzwyczai się do fotografa i aparatu. Z własnego doświadczenia wiem, że dzieci bardzo szybko się oswajają i mają głowy pełne własnych pomysłów. Bardzo często pozwalam im na robienie tego co chcą.  Dzięki temu szybko nabierają zaufania.

Nie zabieraj ze sobą zbyt wielu zabawek, niech to będzie ta jedna, ulubiona. Postaw na dobrą zabawę. Doświadczony fotograf wie jak rozmawiać z dziećmi, aby je nakłonić do współpracy.

 

Sesja fotograficzna to niesamowita przygoda dla Ciebie i dla dzieci. Bądź jej częścią. Zaufaj swojemu fotografowi. On zapewne ma pomysł na sesję i zrobi wszystko, aby sesja spełniła wasze oczekiwania. Współpracuj z fotografem i bawcie się dobrze.